خانه / آموزش تعمیرات ماشین لباسشویی ال جی۲

آموزش تعمیرات ماشین لباسشویی ال جی۲

در این قسمت به آموزش تعمیرات ماشین لباسشویی ال جی۲ می پردازیم :

تعمیرات ماشین لباسشویی ال جی (قسمت دوم)

۱۳- انواع دستگیره و ضامن :

در ماشین لباسشویی های ال جی از دستگیره های متفاوت استفاده می شود ولی مهمترین آن و بیشترین نوع آن دستگیره با میکروسوئیچ قفل شونده هست. میکروسوئیچ بعد از پایان کار قفل درب را باز می کند.

۱۴- محفظه جاپودری در لباسشویی ال جی :

معمولاً دارای سه قسمت هستند که قسمت اول برای شستشوی مقدماتی و قسمت دوم برای شستشوی اصلی و قسمت سوم یا وسط برای مواد نرم کننده می باشد ضمناً نکته مهم این است که مقدار پودر مصرفی در شستشوی مقدماتی باید نصف پودری باشد که در شستشوی اصلی استفاده می شود.

۱۵- شلنگ ورودی آب : شلنگ ورودی آب وظیفه ی رساندن آب شهری به دستگاه را دارد و دو طرف شلنگ دو واشر قرار می گیرند و شلنگ از یک طرف به دستگاه و از طرفی دیگر به شیر ورودی آب وصل می شود. در لباسشویی های ال جی ما دو نوع تک شیر و دو شیر داریم. که در نوع تک شیر دستگاه فقط به آب سرد وصل می شود ولی در نوع دو شیر یک شیر مخصوص ورود آب گرم تعبیه شده است.

۱۶- شلنگ تخلیه : شلنگی است که آب داخل دیگ را با کمک پمپ تخلیه به فاضلاب منتقل می کند. ارتفاع این شلنگ باید بین ۶۰ تا ۹۰ سانتیمتر باشد و طول آن هم نباید بیشتر از ۵/۱ متر باشد.

۱۷- فیلتر داخل پمپ تخلیه : در داخل پمپ تخلیه فیلتری وجود دارد که محل تجمع اجسام مثل سوزن، سکه، پشم، کرک و … می باشد. بهتر است پس از هر چند بار شستشو فیلتر را در بیاوریم و اجسام داخل را در آوریم و فیلتر را بشوییم.

۱۸- خرطومی دیگ به فیلتر : این خرطومی آب کثیف دیگ را از دیگ به پمپ تخلیه منتقل می کند و در قسمت زیرین مخزن قرار دارد. شکل مخصوص خرطومی باعث می شود تکان های شدید دیگ باعث بریدگی آن نشود.

۱۹- خرطومی دیگ به زیر جاپودری : این خرطومی وظیفه هدایت آب و پودر از جاپودری به درون دیگ را دارد.

۲۰- لولای درب : لولای در ، در ماشین لباسشویی برای اتصال در به بدنه به کار می رود.

آموزش تعمیرات ماشین لباسشویی ال جی۲

در این قسمت به پایان معرفی قطعات مکانیکی ماشین لباسشویی ال جی می رسیم و از این پس قطعات الکترونیکی این دستگاه را برای شما مشترکین عزیز شرکت ال جی معرفی می کنیم.

 

معرفی قطعات الکترونیکی ماشین لباسشویی ال جی

۱. کابل رابط و دو شاخه برق : توان ماشین لباسشویی ال جی حدود ۵/۳ کیلو وات بوده و حدود ۱۰ آمپر جریان می کشد. در نتیجه کابل برق آن باید دارای سطح مقطع ۵/۲ میلیمتر مربع باشد. همچنین کابل برق باید دارای سیم ارت نیز باشد و به یک پریز ارت دار وصل شود. اگر منزل به سیم ارت مجهز نباشد می توانید یک رشته سیم را از بدنه لباسشویی به لوله آب فلزی وصل نمائید. توجه داشته باشید لوله آب به هیچ وجه پلاستیکی یا غیر فلزی نباشد و حتماً فلزی باشد.

۲. المنت حرارتی (هیتر) : در ماشین های ال جی از المنت های لوله ای در درون دیگ استفاده می شود. این المنت ها در توان های مختلف وجود دارند و آب درون دیگ را داغ می کنند. برای آب بندی این المنت ها از لاستیک آب بندی استفاده می شود تا آب درون دستگاه نشتی نکند.

۳. میکروسوئیچ در لباسشویی ال جی :

معمولاً  میکروسوئیچ ها در کل سه دسته اند:

  • میکروسوئیچ سه فیش قفل شونده با قفل حرارتی
  • میکروسوئیچ دو فیش معمولی بدون قفل
  • میکروسوئیچ دو فیش قفل شونده بادی

میکروسوئیچ یا کلید فشاری حفاظتی پشت دستگیره در ماشین لباسشویی ال جی بسته می شود. همیشه باید فاز ورودی مدار پس از کلید تایمر از میکروسوئیچ عبور کند و سپس به سایر اجزای الکتریکی مدار متصل گردد.

پس از قرار گرفتن زبانه قفل در محل خود به اهرم میکروسوئیچ فشار وارد می شود و به حالت وصل در می آید. با بسته شدن یا وصل شدن میکروسوئیچ فاز ورودی به بقیه قسمت های برقی دستگاه می رسد و عملیات شستشو انجام می شود. در لباسشویی های ال جی از میکروسوئیچ با قفل کن حرارتی استفاده شده است که با استارت درب لباسشویی قفل شده و چند دقیقه بعد از پایان کار لباسشویی ال جی درب دستگاه باز می شود.

 

۴. خازن پارازیت گیر در لباسشویی ال جی :

این خازن جهت جلوگیری از ایجاد پارازیت موتور روی دستگاههای صوتی و تصویری به کار می رود. این خازن ها معمولاً با یک مقاومت موازی شده و در ابتدای مدار قرار می گیرند. با قطع مدار انرژی ذخیره شده در مقاومت موازی تخلیه می شود. به همین دلیل هنگام تست نیازی به تخلیه خازن نیست.

۵. موتورهای ماشین لباسشویی ال جی : در لباسشویی ها قدیمی تر از موتورهای اونیور استفاده می شود ولی در دستگاه های جدید ال جی که اصطلاحاً به آن دایرکت درایو هم می گویند از موتورهای گیربکسی و بدون تسمه استفاده می شود.

از موتورهای اونیورسال در دستگاههای الکترومکانیکی و الکترونیکی استفاده می شود. کنترل دور این موتور توسط برد الکترونیکی و از روش کنترل ولتاژ انجام می شود این موتور دارای قسمت های مختلفی از جمله ذغال (کلکتور)، محفظه ذغال و تاخو ژنراتور می باشد.

البته در مدل های جدید ماشین لباسشویی های ال جی از موتورهای DC استفاده شده است. این موتور بدون تسمه و پولی کار می کنه و دارای آهنربای دائمی ایجاد شده در اثر سیم پیچ ها است که به وسیله قدرت همان آهنربا دیگ و آبکش به حرکت در می آید.

لازم به ذکر است در مقالات آینده موتورهای لباسشویی به شکل مبسوط و مجزا به طور کامل مورد بررسی قرار خواهد گرفت و این قسمت صرفاً جهت آشنایی مختصر با موتور لباسشویی ال جی هست.

۶. هیدرواستات (تنظیم کننده ی سطح آب) در لباسشویی ال جی :

در کل در لباسشویی از دو نوع هیدرواستات سه فیش یا شش فیش استفاده لباسشویی است و با توجه به ارتفاع سطح و فشار هر منطقه قابل تنظیم است ولی معمولاً نیازی نیست که تنظیمات کارخانه را عوض کرد. هیدرواستات دارای یک شلنگ است که به دیگ و قسمت پایین آن وصل می شود و با افزایش سطح آب دیگ هوای داخل شلنگ فشرده می شود و به دیافراگم داخل هیدرواستات فشار می آورد و فرمان قطع را به شیر برق می دهد.

 

نمایندگی تعمیرات ماشین لباسشویی ال جی

شما عزیزان می توانید جهت تعمیرات لوازم خانگی ال جی خود با دیبا سرویس بعنوان نمایندگی تعمیرات یخچال فریزر ال جی ، نمایندگی تعمیرات ساید بای ساید ال جی ، نمایندگی تعمیرات ماشین لباسشویی ال جی ، نمایندگی تعمیرات ماشین ظرفشویی ال جی ، نمایندگی تعمیرات مایکروفر(مایکروویو) ال جی ، نمایندگی مجاز تعمیرات تلویزیون ال ای دی ال جی و ال سی دی ال جی ، نمایندگی تعمیرات جاروبرقی ال جی ، نمایندگی تعمیرات کولر گازی ال جی ، نمایندگی تعمیرات اجاق گاز ال جی و … تماس حاصل فرمایید.